Amazon- OD MALEŃKIEJ KSIĘGARNI DO GIGANTA E-COMMERCE

Data

Mówi się, że każdy w swoim życiu wpada na co najmniej jeden pomysł na biznes wart miliony. Jeff Bezos, wpadł na swój podczas lotu samolotem. Zaintrygowany prognozami na sukces internetu, w 1995 roku założył maleńką księgarnię internetową z siedzibą w prywatnym garażu. Początkowo serwis miał się nazywać „Cadabra” od magicznego „Abra- cadabra”. Chwytliwe, prawda?

Pierwszy prawnik serwisu, Todd Tarbert, był jednak innego zdania. Zauważył bowiem znaczące podobieństwo nazwy do słowa „cadaver”, co po angielsku oznacza „zwłoki”. Ostatecznie stanęło, na wiadomo czym, a nazwa ma nawiązywać do największej rzeki świata. Dziś wiemy już, jak trafne było to porównanie. W jednej z biografii Bezosa można przeczytać o dzwonku, który odzywał się, kiedy do garażu przychodziło kolejne zamówienie. Po kilku tygodniach z pomysłu zrezygnowano, bo… dzwonek dzwonił non stop! Już w pierwszym miesiącu Amazon sprzedał książki mieszkańcom 50-ciu stanów USA i 45-ciu innych krajów. Bezos od razu zainwestował w dalszy rozwój firmy. Asortyment rozszerzono praktycznie do wszystkiego. Dziś śmiało można powiedzieć, że Amazon jest największą światową platformą e-commerce na świecie. Obecnie liczy ponad 310 mln aktywnych użytkowników i ponad 6 mln sprzedawców.

Czy Amazona trzeba się uczyć?

W internecie można znaleźć zatrzęsienie kursów dla użytkowników Amazon, nie tylko tych początkujących. Nie znaczy to wcale, że platforma nie jest intuicyjna i bez specjalistycznej wiedzy nie da się po niej poruszać, wręcz przeciwnie. Niemniej serwis dostarcza całe mnóstwo funkcji windujących sprzedaż i ułatwiających funkcjonowanie na platformie. Co trzeba zatem wiedzieć, by osiągnąć sukces na Amazon? Poniżej znajdziecie podstawowe informacje, które ułatwią pierwsze kroki na Amazon.

Przewodnik dla początkujących na Amazon

  •  Zacznij od dobrego planu

Zdecydowany, by wejść na rynki zagraniczne właśnie z Amazonem? Good for you! To teraz czas na dobry plan. Jeszcze przed zainwestowaniem warto sprawdzić popyt na planowaną sprzedaż. W tym celu przyda nam się umiejętność dogłębnego przeszukiwania internetu- w sieci dostępne są liczne raporty, prognozy i nowinki. Oczywiście najlepiej przejrzeć te pisane w języku kraju, na którego rynek chcemy wejść. Dobrze też przeszperać samą platformę, po prostu wczuć się w potencjalnego klienta i sprawdzić dostępność u konkurencji. Rzecz jasna najbardziej profesjonalnym rozwiązaniem będzie oddanie planowania w ręce wykwalifikowanej agencji marketplace, takiej jak Commercebay. Nasi eksperci pomogą Ci wykorzystać potencjał Twojej firmy już na samym starcie.

  •  Wiarygodność to podstawa

Amazon z dużą starannością dobiera partnerów biznesowych. Komentarze kupujących i ruch w sklepie to podstawy dobrego życia na platformie. Z tego samego powodu początkujący sprzedawcy powinni przygotować się na pełną weryfikację konta. Na tym etapie niezbędny jest wyciąg z CEIDG, karta kredytowa i nr konta bankowego. Dodatkowo, by w pełni potwierdzić dane firmy, przyda się rachunek, na przykład za prąd czy internet, a także skan dowodu tożsamości opiekuna konta.
Czas pełnej weryfikacji waha się od kilku tygodni, nawet do kilku miesięcy. Wszystko zależy od tego, co będzie przedmiotem sprzedaży. By obracać na przykład suplementami diety, czy elektroniką potrzebne będą odpowiednie certyfikaty. W ten sposób Amazon dba o bezpieczeństwo klientów, a tym samym buduje renomę platformy.

  •  Który plan sprzedaży na Amazon wybrać?

To zależy, z jakim rozmachem chcesz zacząć i ile zainwestować. Oczywiście im więcej włożysz, tym większy wachlarz możliwości dostaniesz, ale spokojnie, nie od razu Rzym zbudowano.

Platforma oferuje dwa typy sprzedaży- indywidualny i profesjonalny.
Indywidualny plan sprzedaży jest domyślą opcją przy zakładaniu konta. Ta opcja będzie odpowiednia, jeśli zakładasz miesięczną sprzedaż do 40 przedmiotów. Za indywidualny plan sprzedaży zapłacisz 0.99$ od każdego sprzedanego produktu plus prowizję.

Profesjonalny plan sprzedaży polecany jest większości sprzedawców, bo pozwala korzystać z pełni możliwości Amazona. Zapewnia między innymi opcję korzystania z nomen omen, profesjonalnych narzędzi i reklam, dostęp do raportów i wyników sprzedaży. Warto też wiedzieć, że plan profesjonalny umożliwia wystawianie we wszystkich kategoriach, nawet tych zablokowanych dla planu indywidualnego. Za tę opcję trzeba zapłacić 39.99$ miesięcznie i doliczyć opłatę prowizyjną do każdej sprzedaży oraz ewentualne opłaty manipulacyjne.

Opłata prowizyjna naliczana jest do każdego sprzedanego produktu, niezależnie od planu sprzedaży. Jej wysokość waha się od 6% do 45%, zależnie od kategorii produktu, jednak najczęściej jest to 15%.

  • Który model sprzedaży będzie odpowiedni?

Model sprzedaży to tak naprawdę Twój tryb pracy. W zależności od planów masz do wyboru dwie opcje:

FBM- Fulfillment by Merchant
W tym przypadku Amazon to tylko platforma pośrednicząca w sprzedaży produktu Twojej firmy. Jako sprzedawca sam odpowiadasz za wysyłkę towaru do klienta, dbasz o zwroty, reklamacje i całą obsługę klienta. Odpowiedzialność duża- owszem, ale FBM gwarantuje zarazem największą kontrolę nad całym procesem.

FBA- Fulfillment by Amazon
W tym przypadku Twoja rola kończy się na wysłaniu towarów do magazynu. Amazon zajmuje się resztą procesu- pakuje towar, wysyła go do klienta, zajmuje się zwrotami, rozwiązuje wszystkie problemy dotyczące przesyłek. Ta opcja jest oczywiście odpowiednio droższa. Składa się na nią między innymi koszt magazynowania czy wysyłka. Warto jednak pamiętać, że sprzedawcy, którzy przechodzą na FBA, odnotowują znaczne skoki sprzedaży, między innymi dlatego, że ich konto ma możliwość osiągnięcia rangi Prime, a ta budzi zaufanie klientów Amazona.

  • Wykorzystuj możliwości i działaj!

Nie bez powodu wspomnieliśmy wcześniej o niezliczonych możliwościach Amazona. Warto się w nich orientować, by wycisnąć tę cytrynę do granic możliwości. Ale nie wszystko na raz.

Na początek warto na przykład wiedzieć, czym jest konto oznaczone „Prime”. Seller Fulfilled Prime, bo tak brzmi poprawna nazwa tej opcji, zobowiązuje sprzedawcę do wysyłki zakupów w ciągu dwóch dni, a także pokrycia kosztów wysyłki. Samo dołączenie do Seller Fulfilled Prime jest darmowe, ale sprzedawca musi przejść okres próbny i spełnić kilka warunków. Ilość anulowanych transakcji nie może być większa niż 1%, wysyłka na czas to 99%, a wysyłka zlecona Amazonowi to co najmniej 95% zamówień.

Warto też wiedzieć czym jest Buy Box, czyli nic innego, jak przycisk „kup teraz”. Za jego pomocą odbywa się większość transakcji, a sprzedawcy, którzy go nie posiadają, lądują na szarym końcu wyścigu o klienta, bo Buy Box działa właśnie na zasadzie konkursu ofert. Pod jedną ofertą podpiętych jest kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu sprzedawców. Kluczowa jest tu kolejność- platforma ustawia sprzedawców zależnie od danych sprzedażowych, performance konta i ceny.

Na koniec jeszcze raz podkreślimy- zdajemy sobie sprawę, że początkujący na Amazon, mogą poczuć się przytłoczeni liczbą możliwości platformy. Nie martwcie się, nawet starzy wyjadacze zaskakiwani są kolejnymi nowikami. Dlatego jeśli chcesz naprawdę profesjonalnie podejść do swoich początków na międzynarodowym Amazon, a Bezosem nie jesteś, dobrym pomysłem będzie zrobić to przy pomocy profesjonalistów.

Jako agencja marketplace, pomożemy Ci zaplanować start Twojego biznesu tak, by Twój pomysł, ten wart miliony, zaowocował żywą gotówką!

Więcej
artykułów