DOBRA KOMUNIKACJA WIZUALNA FUNDAMENTEM SUKCESU

Data

Ludzie kupują oczami. Zakłada się, że 65% światowej populacji to wzrokowcy, dlatego to powiedzenie wcale nie jest przesadzone. Przejrzystość, spójność, jakościowe grafiki i ogólny wygląd strony sprzedażowej to nie tylko indywidualne poczucie estetyki i „widzimisię” sprzedawcy. Treści wizualne stanowią jeden z kluczowych aspektów sprzedaży platformowej. Dobry wygląd sprzedaje. Dziś postaramy się to udowodnić i pokazać Wam jak przygotować swoją stronę tak, by sprzedawała więcej.

Dobra komunikacja wizualna fundamentem sukcesu

Wyobraź sobie, że szukasz butów. Wchodzisz na ulubioną platformę sprzedażową, wpisujesz hasło „buty” i kilka przymiotników. Niezależnie, czy to Amazon, czy Ebay, Allegro, CDiscount, Bol- zaczynasz przeglądać oferty. Na co patrzysz? Na zdjęcia. Czytasz dopiero te propozycje, które wpadną ci w oko. Opis, specyfikacja, czasem nawet marka, czy model to sprawy drugorzędne. Warto zatem potraktować zdjęcia produktowe jako haczyk na potencjalnych klientów.

Wato pamiętać, że kupowanie w internecie, pomimo stale rosnącej popularności, to nadal sytuacja nienaturalna. Człowiek przyzwyczajony jest do doświadczania zmysłami. Luksusowe butiki prześcigają się w kolejnych pomysłach jak uraczyć swoich klientów i uprzyjemnić doświadczenie konsumenckie. Specjalnie dobrany zapach, odpowiednie oświetlenie, optymalna temperatura, kieliszek szampana. Produkt wypielęgnowany, czysty, wyprasowany, błyszczący, wyeksponowany. Jak zastąpić te doświadczenia w e-commerce? Specjaliści, już w niedalekiej przyszłości, przewidują standardowy dostęp do sklepów VR. Póki co jednak, wykorzystujemy jedyny możliwy zmysł, który możemy zaangażować za pomocą internetu. Doświadczenie konsumenckie musi się koncentrować w warstwie wizualnej- zarówno przedstawienia produktu, jak i całego wirtualnego otoczenia.

Idealne zdjęcie produktowe- czyli jakie? 

Przede wszystkim- profesjonalne. Zdjęcia robione amatorskim sprzętem, bez odpowiedniego oświetlenia, tła, czy nawet obróbki- to widać. Można oczywiście zrobić je samemu, ale na sam początek warto policzyć koszty zakupu profesjonalnego aparatu, oświetlenia, statywów, być może wynajęcia studia i ocenić swoje możliwości. Można by oczywiście pomyśleć, że realne zdjęcie to uczciwość wobec klienta- przecież tak produkt będzie wyglądał w rzeczywistości. Nie, to już nie te czasy. Amatorskie zdjęcia zginą wśród ogromu tych doinwestowanych. Ba, w branży królują coraz bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania. Trendem, który coraz szybciej zyskuje na popularności, są tzw. packshoty. To kolejna próba zastąpienia doświadczeń z realnych sklepów. Packshot to takie przedstawienie produktu, które umożliwia obejrzenie go z każdej strony. Najczęściej to kilka dobrej jakości fotografii z różnych stron, ułożonych w prezentację, model produktu w 3D do samodzielnego obracania 360 st., lub kręcąca się wokół własnej osi animacja zdjęcia 3D. Takie rozwiązania to oczywiście większa inwestycja, wymaga bowiem wynajęcia specjalnego studia do zdjęć 3D, niemniej można zauważyć, że sprzedawcy, którzy wybrali packshoty jako formę prezentacji swoich produktów, deklarują znaczny wzrost sprzedaży. Warto rozważyć tę metodę, jeśli sprzedajemy większą liczbę sztuk tego samego produktu.

Regulaminy platform

W zależności od platformy sprzedażowej, wytyczne dotyczące zdjęć, mogą się nieco różnić. Jest jednak kilka podstawowych zasad.

Co można i warto pokazać prezentując wizualnie produkt:

  • przedmiot, który sprzedajesz
  • opakowanie sprzedawanego przedmiotu
  • logotypy marek, produktów, technologii
  • oznaczenia kolorów i wzorów
  • certyfikaty, oznaczenia
  • elementy graficzne, np. powiększenie, przekrój, zasadę działania, strzałki, itd.
  • liczby

Na co zwrócić uwagę?

  • Opis. Większość platform zabrania dodawania opisów na zdjęciach. O ile dozwolone jest pokazanie napisu na przykład na opakowaniu, nie można dodać zdjęcia z wklejonym tekstem. Można za to numerować miejsca, których opis zamieścimy pod zdjęciem.
  • Tło. Dobór tła zależy od platformy. Jeśli działamy na kilku platformach najbezpieczniej wybrać białe tło, którego wymaga na przykład Amazon.
  • Format zdjęcia. Tu też wszystko zależy od platformy. Preferowany format to standardowy JPEG. Warto też zachować plik źródłowy- jego posiadanie to najprostszy sposób, by udowodnić prawo do zdjęć.

Czytelny opis, niezależnie od języka 

Klient, którego uwagę zwróci dobre zdjęcie, w kolejnym kroku zainteresuje się opisem. Ten też możemy uatrakcyjnić wizualnie. Do dyspozycji mamy infografiki, ilustracje i wizualne porównania. Tu warto postawić na przejrzystość. Szczególnie w międzynarodowym e-commerce słowa dobrze zastąpić grafiką i to w jak największym stopniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu ograniczamy tłumaczenia, a co za tym idzie, oczywiście i koszty. Ponadto grafika dopasowana do identyfikacji wizualnej jest sporym atutem, ponieważ buduje spójność przekazu. Ta natomiast- wiarygodność całej marki.

 Teraz rządzi video

Jak już wspominaliśmy, trendy kierują nas w stronę wirtualnej rzeczywistości. Póki co jednak, żyjemy w czasach audiowizualnych, a te tendencje widać rzecz jasna również w e-commerce. Platformy coraz chętniej udostępniają opcję dodania filmu. Można to wykorzystać do wstawienia wspomnianego wcześniej packshota, a można też zaprezentować produkt za pomocą filmiku. Tu dozwolone są wszystkie chwyty. Uwaga- film, w przeciwieństwie do zdjęcia, wcale nie musi być profesjonalny! Możemy oczywiście pójść w profesjonalną mini produkcję reklamową, ale równie dobrze- może to być filmik jak na instagramowe story- byle się ruszało, przyciągało wzrok, a produkt był dobrze oświetlony. No i wiadomo- im bardziej oryginalny, tym lepiej!

Podsumowując, by zbudować dobrą komunikację wizualną na platformach, wystarczy zastosować się do kilku zasad, poza tym być oryginalnym i pomysłowym. Jest tylko jedna nadrzędna zasada- przekaz wizualny musi być spójny. Jeśli treści wizualne będą nawiązywały do jednej konwencji, najlepiej kojarzącej się z twoją marką, to 90% sukcesu. Dopilnuj, by wszystko było profesjonalne i na najwyższym poziomie, a sukces masz jak malowany!

Oczywiście wszystkie powyższe zasady zadziałają pod jednym warunkiem- muszą by dodatkiem do naprawdę dobrego tekstu. Słowa kluczowe, jak sama nazwa wskazuje, to klucz do dobrego algorytmu. O tekstach, dobrym copywtitingu, niuansach językowych, słowach kluczowych, tytułach opowiemy następnym razem.

Pamiętaj też, że w tym zakresie możesz poradzić się specjalistów. Agencja marketplace CommerceBay zajmuje się profesjonalną i kompleksową obsługą platform sprzedażowych. Zapraszamy na bezpłatną konsultację online, podczas której indywidualnie podjedziemy ulepszenia Twojego biznesu!

 

Pamiętaj też, że w tym zakresie możesz poradzić się specjalistów. Agencja marketplace CommerceBay zajmuje się profesjonalną i kompleksową obsługą platform sprzedażowych. Zapraszamy na bezpłatną konsultację online, podczas której indywidualnie podjedziemy ulepszenia Twojego biznesu!

Więcej
artykułów